Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Jastrzębi

"Zbrodnia nieukarana - Łagry Sowieckie"

04.03.2022 r.
 
Nowa lekcja historii w naszej Galerii ,,Na płocie" - "ZBRODNIA NIEUKARANA - ŁAGRY SOWIECKIE".
 
Zapraszamy na nową wystawę na płocie przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jastrzębi. To opowieść o milionach cywilnych, także polskich, ofiar terroru, mordowanych, torturowanych i na różne sposoby wykorzystywanych w łagrach niesławnego "GUŁagu", stworzonych przez sowiecką Rosję.
 
Już w okresie wojny domowej w Rosji, bolszewicy umieszczali swoich przeciwników w obozach koncentracyjnych (z ros. koncłagry), aby chronić republikę rad przed jej „klasowymi wrogami”. Wiele z nich było obozami śmierci, w których mordowano więźniów politycznych.
W 1930 r. powołano Główny Zarząd Obozów (GUŁag), który od 1934 r. podlegał NKWD - Ludowemu Komisariatowi Spraw Wewnętrznych. Liczne sowieckie zakłady penitencjarne znalazły się pod jednym zarządem. GUŁag stał się nie tylko narzędziem terroru, ale także istotnym elementem rozwoju gospodarczego. Więźniowie bowiem stanowili tanią siłę roboczą sowieckiej gospodarki. Łagry funkcjonowały także w czasie II wojny światowej, a jej koniec nie przyczynił się do ich zlikwidowania - wręcz przeciwnie - przyniósł apogeum potęgi sowieckiego imperium obozowego.
Liczebność więźniów na przełomie lat 40. i 50. wzrosła do nienotowanej dotąd liczby 2,5 mln. Po śmierci Stalina w 1953 r. stabilność GUŁagu została zachwiana, a rozwiązano go 20 stycznia 1960 r. W rzeczywistości część z obozów funkcjonowała nadal. Przetrzymywano w nich m.in. dysydentów i obrońców praw człowieka. Dopiero Michaił Gorbaczow w 1986 r. podjął decyzję o ułaskawieniu więźniów politycznych w ZSRS.
 
Za udostępnienie wystawy dziękujemy Powiatowemu Instytutowi Kultury w Iłży.
 
11.03.2022 r.
 
W piątek 11 marca, uczniowie 8 klasy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jastrzębi oglądali wystawę pod tytułem: "Zbrodnia nieukarana - łagry sowieckie".
 
Na tę niezwykłą lekcje historii przybyła Dyrektor ZSP w Jastrzębi - Dorota Żurek oraz Wójt Gminy Jastrzębia - Wojciech Ćwierz. Pan Dariusz Pajkert - nauczyciel historii, przybliżył szereg informacji i wiadomości dotyczących tego okresu. Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Lublinie, prezentuje formy brutalnych metod oraz zniewolenia stosowanych przez ZSRS wobec milionów ludzi, także w naszej części Europy.
 
Zapraszamy do odwiedzenia wystawy, która jeszcze przez kilka dni będzie prezentowana na płocie przy naszej siedzibie.
 
Dziękujemy za współpracę Powiatowemu Instytutowi Kultury w Iłży.

Galeria na płocie. "Zbrodnia nieukarana - Łagry Sowieckie"

Utworzono dnia 14.03.2022, 13:36

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny: